Jsme 10men, pražská vokální skupina působící od roku 2015.
Vše začalo již v květnu 2014, kam první pokusy o vznik vokální skupiny sahají, když jsme si jako parta deseti kluků středoškolského věku chtěli zkusit vést a capella skupinu na vlastní pěst. Tou dobou jsme byli všichni ještě aktivními členy mužského sboru Pueri Gaudentes, a 10men (v čele s Markem Rajnochem, který si skupinu vzal pod svá křídla) jsme chtěli mít jako bokovku, abychom docvičili a prezentovali písničky, na které v našem kmenovém sboru například nezbyl čas. Jízda začala a vokální skupina se rychle osamostatnila.

Kdo jsme?

13323371_619840874859806_8357773557550000656_o-2.jpg

Rozjezd
 

 Nejprve jsme během dvouletého působení stihli zazpívat v pražských hotelích, spoluúčinkovat na různých koncertech (vč. vystoupení s Marthou a Tenou Elefteriadu), uspořádat pět vlastních večerních koncertů a vystoupit na čtyřech ročnících Noci kostelů. Také se nám povedlo dvakrát zúčastnit několika sborových festivalů (Slavíci v zahradě v Praze, Speed Festival v Praze,
Festival komorních sborů v Cholticích)
, a na soutěži Jirkovský Písňovar vyhrát hned napoprvé zlaté pásmo, o rok později stříbrné. Marek Rajnoch se mezitím vystřídal ve vedení skupiny s Adamem Dvořáčkem. V repertoáru jsme tehdy měli snad úplně všechno: od gregoriánského chorálu, přes renesanci, až k popu 20. století.

Pauza a nový start

V roce 2017 jsme si dali pauzu, většina tou dobou maturovala nebo měla jiné starosti. Od jara roku 2019 jsme si v různých sestavách dohodli nějaké to vystoupení, nicméně další boom přišel na Noci kostelů 2020, když se sešlo staré jádro doplněné o nové členy. Tou dobou (už vesměs vysokoškoláci a pracující) jsme si řekli „pojďme tenmeny znovu rozjet!“ - a rozjeli. Oprášili jsme staré fláky, hledali nové aranže, vlastně jsme povstali z popela.

DSC_7428.jpg
DSC_8793.jpg

Jízda opět pokračuje

Kočírování skupiny po umělecké stránce už měli na starost dva - Marek i Adam. I přes covidové trable této doby se nám podařilo postavit na nohy, navázat na tehdejší úspěchy, uspořádat menši turné po pražských věžích, zúčastnit se Sborových slavností v Hradci Králové a obhájit si zlaté pásmo na Jirkovském Písňovaru. Už se tak dostáváme do současnosti, kde ještě stojí za zmínku uspořádání večerních koncertů, (kde byla odhalena klasická a moderní tvář skupiny včetně nových triček), či vybojované stříbrné pásmo ze soutěže Musica Orbis Gloria. Uměleckým vedoucím je opět Marek Rajnoch.